Czy warto mieć poczucie własnej wartości?

asertywność, słabość i moc, dobre relacje kobiecość i męskość

Re: Czy warto mieć poczucie własnej wartości?

Postautor: Ela Kalinowska » 28 lis 2012, 13:35

Mówisz, że nie powinnaś budować wartości siebie na czymś co jest na zewnątrz Ciebie ale nie umiesz tego zrobić i dołuje cię jak ojciec stawia wymagania zamiast doceniać. A ja sobie myślę, że jak się jest na takim etapie życia kiedy jeszcze w naturalny sposób zależy się od swoich rodziców to bardzo trudno być takim niezależnym i opartym na sobie.
To co mówisz o poczuciu własnej wartości i tym, ze docelowo powinno się je mieć w środku to prawda, ale człowiek tę swoja wartość tak jakby "zasysa do środka" - dziecko najpierw opiera się na rodzicach a dopiero potem na sobie, to naturalna kolej rzeczy. Myślę, że może tak być, że wymagasz od siebie więcej niż potrzeba.
Nie mów sobie "powinnam się dobrze czuć we własnym ciele" bo to jest brak akceptacji siebie - tego, że wcale tego nie czujesz, choć myślisz że powinnaś. Robisz sobie coś podobnego jak robi tata - " a dlaczego tylko tyle, dlaczego nie 5"
Spróbuj może spojrzeć na to tak jakbyś chciała aby tata patrzył na 4+ z jakiegoś koszmarnego sprawdzianu - "ok fajnie że tyle'.
Ok, fajnie że mogę się poczuć dobrze w dobrych ciuchach, fajnie że umiem nazbierać na nie - na razie tyle, choć wiem, że to jeszcze nie koniec, nie chcę tylko tak budować siebie, będę szukać jeszcze innych sposobów" - zobacz to jest dalej to samo, tu nic nie trzeba sobie wmawiać, że jest lepiej niż jest, tu jest tylko kwestia innego podejścia do tego czego nie ma. Teraz nie ma, ale może być i jeśli będziesz szukać dobrego sposobu to znajdziesz go. Tym czasem jest co jest a nie jest tego wcale mało - umiesz o siebie zadbać, umiesz szukać czegoś dla siebie, umiesz być aktywna - to zawsze daje efekty (wiem że to masz, nie dlatego że mam szklaną kulę, ale dlatego że widzę jak funkcjonujesz na tym forum - jesteś aktywna, mówisz o sobie, szukasz rady ale też dajesz z siebie coś i masz więcej szans na odpowiedź)
Awatar użytkownika
Ela Kalinowska
Specjalista

Postautor: panEst » 30 lis 2012, 14:43

masud111 pisze:Witam.Mam pytanie do któregoś z ekspertów.Bardzo chciałbym popracowac nad sobą.Tylko w zasadzie nie wiem jak zacząć.Jak mam wybrać psychologa żeby nie trafic na kogoś niuczciwego,czym sie kierowac przy wyborze.Jaką terapie wybrać dla siebie czyli osoby o kiepskim poczuciu własnej wartości,bez wiary w siebie, która nie odczuwa sensu w życiu.Osoby która ma problemy z wchodzeniem w bliskie relacje,czuje się tak jakby zablokowany,mam też poczucie bycia gorszym od innych.Dokucza mi też stres i takie jakby wewnętrzne napięcie.To tak ogólnie.Raczej nie jestem zadowolony z siebie i tego jak wygląda moje życie.Przed poddaniem sie chroni mnie chyba tylko cicha nadzieja że cos mozna zmienić.Prosze o porade jeżeli jest szansa.

Ja jestem Piotrek. Lat 30. I jesteś moim alter ego. Jak napisałeś o tym że masz problemy z kobietami i ze stałą pracą to tak jakbym ujrzał swoje odbicie. W swoim poście widać że masz żal do swoich rodziców. Ja też miałem. Wiesz jak to wszystko się skończyło? Zerwałem z nimi zupełnie kontakt. Nie są absolutnie żadną częścią mojego życia. I żyje mi się lepiej. Ale mną się nie sugeruj. Każdy ma swoją ścieżkę.
Piszez że czujesz się gorszy od innych. Podejrzewam że w głowie masz cały czas wizje jak jesteś oceniany czy też wyśmiewany przez innych. JEST NA TO LEKARSTWO. Po pierwsze musisz wejść totalnie w kontakt fizyczny z tym co czujesz cieleśnie gdy przychodzą te krytykujące myśli. Nie koncentruj swojej uwagi na projekcjach sytuacji które mają miejsce w twojej głowie tylko na swoim ciele. Gdy jesteś tym wszystkim poirytowany to gdzie Cię boli? Brzuch, pod mostkiem, a może napinasz mięśnie łydek? Powyłapuj te wszystkie odczucia. SKUP SIĘ NA NICH! NIE UCIEKAJ W PROJEKCJĘ! Po pewnym czasie zuważysz...albo nie powiem Ci z góry co zauważysz bo zamiast być z tym fizycznym napięciem będziesz oczekiwał efektu końcowego, tego co zauważysz dopiero po pewnym czasie. A to popsuje cały proces. Może być bardzo nieprzyjemnie, ale tak właśnie ma być. Nie uciekaj przed przykrymi emocjami a wtedy je "zrozumiesz" i rozładujesz.
Pamiętaj, emocje to nie są tam jakieś "stany mentalne", "usposobienie duszy" "natchnienia" i tym podobne historie. Emocje to po prostu to co odczuwa twoje ciało. I kropka.
panEst
Przyglądam się

Postautor: Ela Kalinowska » 06 gru 2012, 12:09

Emocje to po prostu to co odczuwa twoje ciało. I kropka.

dokładnie tak.
a ciało z kolei, czucie świadome tego co się czuje - jest pierwszym i podstawowym budulcem poczucia własnej wartości. Nie da się zbudować takiego poczucia w oderwaniu od ciała.
Awatar użytkownika
Ela Kalinowska
Specjalista

Postautor: Luka » 16 sie 2013, 18:32

Oj dobrze to znam. Ile mnie przez to w zyciu ominelo. A wystarczylo tylko wyciagnac reke i miec to na co juz sobie zapracowalam. Tylko wziac. Wtedy pojawia sie lek i mnostwo obaw. Z zewnatrz jestem spokojna, w srodku burza i niepotrafie sie przez nia przebic. Odpuszczam, trace, zostawiam. Jestem na siebie taka zla, mam siebie znowu za nic, dno, zero, null. I jestem z tym tak bardzo sama. Zwrocenie sie do kogos o cokolwiek jest murem trudnym do przeskoczenia. Dominik nie wiem jak ci pomoc, ale moge pocieszyc, ze wiem z czym sie mierzysz :)
Luka
Przyglądam się

Postautor: AnnKowal12 » 18 wrz 2014, 13:57

Trzeba miec poczucie własnej wartosci...wszystko lepiej sie w zyciu uklada. Nie bez powodu się mowi "wiara czyni cuda":)
SYGNATURA NIEZGODNA Z REGULAMINEM FORUM
AnnKowal12
Przyglądam się

Postautor: JoaGall24 » 03 paź 2014, 17:00

Też tak uważam :) Wiara w siebie i pozytywne myślenie czasem potrafią dać wiele.
JoaGall24
Przyglądam się

Postautor: Maryla » 09 maja 2016, 19:05

Uważam, że poczucie własnej wartości sprawia, że czujemy się szczęśliwi. Bo dzięki niemu wiemy, w czym jesteśmy dobrzy, znamy swoje pasje, jesteśmy asertywni i możemy cieszyć się życiem ;) Niestety sama walczę w brakiem wiary w siebie. Na psychoterapii dowiedziałam się, że to, jak się oceniam wyniosłam z domu. Nie wymagano ode mnie wiele, uczyłam się, bo chciałam, miałam też jakieś swoje zainteresowania, które w drobnym stopniu rozwijałam.

Jednak był jeden problem - nie pamiętam, jak 28 lat żyję na tym świecie, by kiedykolwiek mój tata mnie pochwalił. Jak coś zrobiłam dobrze - to tak miało być, zero zainteresowania ani nawet drobnej pochwały. Gdy natomiast poniosłam porażkę w jakiejś dziedzinie, to nikt nie pomógł mi jej przetrawić, więc porażki obniżały moje poczuje wartości. Tak więc sukcesy nie podnosiły mojej wartości, a porażki je obniżały i trwało to wiele lat...

Dziś nad tym pracuję, staram się doceniać siebie, nie katować porażkami, lecz wyciągać z nich wnioski. Uczę się też dawać sobie prawo do błędu i przestać porównywać się z innymi.
Maryla
Już trochę piszę

Poprzednia

Wróć do Poczucie własnej wartości